Słownik Myślenia Wizualnego

Podstawowe definicje (w kolejności alfabetycznej)

Bank ikon

    to zorganizowana baza pomysłów, która może być użyta podczas zapisywania informacji za pomocą prostych kształtów takich jak np. kropki, kreski, linii. Każdy kształt symbolizuje konkretny przekaz.

Doodling

      to bazgranie stanowiące formę relaksu, może być intencjonalne (tworzenie wzorów) lub bezwiedne, na przykład podczas rozmowy telefonicznej lub niezbyt ciekawego spotkania :).

Explainer video

      to film stanowiący narzędzie marketingowe mające na celu wyjaśnienie funkcjonowania, procesu, oprogramowania, aplikacji, stron internetowych oraz innych tego typu produktów. Film wykorzystuje się przy promocji i prezentacji firmy. Zazwyczaj umieszczany jest na stronie internetowej.

Mapa myśli

            to rodzaj notowania, zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania. Aktywuje obie półkule mózgowe – lewą odpowiedzialną za logiczne myślenie oraz prawą odpowiedzialną za wyobraźnię. Przy tworzeniu map myśli wykorzystywane są rysunki, krótkie hasła, kolory. Każda mapa myśli jest bardzo indywidualna, czytelna jedynie dla autora.

Kolorowanki

              to wypełnianie obrysów kolorami w dowolny sposób. Podczas kolorowania mózg skupia się na prostej czynności, w efekcie czego człowiek się uspokaja i relaksuje. Kolorowanie wzmaga kreatywność, może być również pomocne nawet w zaburzeniach psychicznych takich jak depresja, bezsenność.

Sketchnoting

   to notowanie obrazami; stworzone na małym formacie notatki (np. z wykładu, konferencji) rysunkowe w  formie haseł, ikon, strzałek, symboli, linii.

Sketchflip

    to notatka rysunkowa wykonana na flipcharcie, zawierająca zapisaną treść poruszanego tematu, rozplanowana na planszy wraz z rysunkami, wypełniona cieniami i tłem.

Synonimy Myślenia Wizualnego

   Określenia takie jak ryślenie, flipowanie imyślografia zostały wymyślone oraz spopularyzowane przez polskich trenerów Myślenia Wizualnego i funkcjonują jako synonimy tej metody.

Whiteboard animation

   to wykonana na białym tle rysunkowa animacja/film rysunkowy.

Zentangle

   to rysowanie/bazgranie wykorzystywane do relaksacji. Polega na tworzeniu prostych form geometrycznych, ornamentów i ozdobnych wzorów.

Określenia dotyczące sprzętu

Cień / cieniowanie

    nadaje rysunkowi życia, sprawia wrażenie trójwymiarowości.

Faktura obrazu/dzieła/kartki

   sposób ukształtowania powierzchni (wiąże się z tym materiał, technika i zamysł rysującego).

Flipchart

      w skrócie „flip”, jest to rodzaj tablicy demonstracyjnej, posiadający zacisk lub haki, za pomocą których przytwierdza się papier.

Gładkość papieru

         cecha, która ma ogromne znaczenie dla papierów przeznaczonych do pisania oraz dla papierów drukowych. Charakteryzuje ona porowatość papieru.

Gramatura

            oznacza wagę jednego metra kwadratowego papieru. Najczęściej stosowaną jednostką miary jest g/m2.
            Właściwości fizyczne papieru (wytrzymałość, grubość, objętość właściwa) uzależnione są od gramatury. Papier o wyższej gramaturze posiada większą nieprzezroczystość.

Nieprzezroczystość

              jest to opór przenikania światła. Malaje on wraz ze wzrostem gęstości i gładkości papieru, a zwiększa się ze wzrostem jego grubości. Ważna cecha dla papierów drukowych, które muszą mieć odpowiednią nieprzezroczystość, aby nie przebijały druku na drugą stronę.

Outliner

   Permanentny marker z czarnym tuszem na bazie wody do wielokrotnego napełnienia (nazwa własna firmy Neuland), którego tusz szybko zasycha i się nie rozmazuje, jeśli naniesiemy na niego kolejną warstwę innego mazaka.

Plastyk

   potocznie sklep plastyczny. Nikt nikogo w nim nie gryzie, sprzedawcy przemili, pomocni. Wystarczy zapytać. Nie każdy, kto jest klientem od razu jest artystą w berecie albo odgryzionym uchem. Zarówno początkujący jak i zaawansowany myśliciel wizualny może tam wchodzić bez wstydu.